TAMPINES MERIDIAN JUNIOR COLLEGE
MENU
T: 6349 3660
F: 6349 3667
E: tmjc@moe.edu.sg
Home > About Us > Our Achievements > Tampines Meridian Junior College (Class of 2021/2020) Awards

Tampines Meridian Junior College (Class of 2021/2020) Awards

VALEDICTORIAN
PWA KIERON (19S201)

STUDENT OF THE YEAR
This award recognises the top student of the cohort with outstanding performance in academic and co-curricular activities, and has been exemplary in leading and serving his peers.
PADUA MIKHAIL ANTHONY GAGNI (19S101)

COLLEGE ADVISORY COMMITTEE CHAIRMAN AWARD (ARTS)
This award recognises students who have performed exceedingly well in the A Level Examinations, and are active in their CCA.

KARISSA YIP TZE XUAN (19A302)


COLLEGE ADVISORY COMMITTEE CHAIRMAN AWARD (SCIENCE)
This award recognises students who have performed exceedingly well in the A Level Examinations, and are active in their CCA.

HOW HONG JUN (19S101)
PADUA MIKHAIL ANTHONY GAGNI (19S101)


OUTSTANDING STUDENT LEADERS (CCA / CG)
This award recognises student leaders who have been outstanding in leading their peers in CCA or CG.

OH WEI KIAT ISAAC (19S210, CG Chairperson)
PWA KIERON (19S201, CCA Sports & Games)
RICHIE CHEW (19S303, CCA Peforming Arts, Clubs and Societies)


OUTSTANDING STUDENT VOLUNTEER
This award recognises student who has displayed outstanding service to the community.  

NG KAO JING (19S501)


SPORTSMAN OF THE YEAR
This award recognises student who has attained outstanding achievements in Sports.

PWA KIERON (19S201)


SPORTSWOMAN OF THE YEAR
This award recognises student who has attained outstanding achievements in Sports.

TAN JAY LYNN (19S101)


BEST PERFORMING ARTS AWARD
This award recognises student who has attained outstanding achievements in the Performing Arts.  
PADUA MIKHAIL ANTHONY GAGNI (19S101)

JC2 EDUSAVE CHARACTER AWARD
This award recognises students who have displayed consistent exemplary character.
CHANTAL POH CHENG HOON  19A201
 SIM TI HEAN DEON 19A201
TAN JAY LYNN 19S101
 LIN LEXUAN 19S201
 INSYIRAH BTE SHARIL  19S205
 SIEW PAN YUE  19S207
 CHEN JIAHUI  19S302
 BEVERLY ONG SI LING  19S305
 JOSHUA PHUA JIAN YONG 19S412
 NG KAO JING  19S501
 LOW LI LING  19S502

LEE ZHENG RONG AWARD
VAISHALIKA JAIN 19A202
 SIVALOGAMOORTHY SHRIKEESAN 19S212
 CHEN JIA HUI  19S302
 YOON SU LIN 19S302

TMJC BOOK PRIZE (GOLD)
This award recognises students who have attained excellent academic results in the A Level Examinations.
AFRINA BTE MOHAMED FAUZI 19A101
 CHIANG HUI WEN DEENE 19A101
 GOH XINYI JESSI 19A101
 SIM TI HEAN DEON 19A201
 ELLIOT SAMUEL LIM 19A301
 TAN XIN WEI 19A301
 AMANDA HAN YI QIAN 19A301
KARISSA YIP TZE XUAN 19A302

 CAYTON LEE XI HAO 19A301
PADUA MIKHAIL ANTHONY GAGNI 19S101
HOW HONG JUN 19S101

LIM LEE TENG 19S101
 LAM RONG YI 19S101
 CHEONG RUI FENG 19S101
 GILBERT DAVIN 19S101
 CALEB HWA EN ZHAO 19S101
PWA KIERON 19S201
KOH JUN HONG NICOLAS 19S201
 LIM QIAO EN 19S201
 NOVIN SIM ZHENG HAO 19S201
 TAN SHAO NING 19S201
 CHAN, TERRY 19S201
 LEE POH HIEN 19S201
 LIN LEXUAN 19S201
 TEO KENG JER 19S201
 LIU CHI HENG 19S201
 ETHAN YEW YI TENG 19S202
 TAN WHEN YOUNG 19S202
 BASAVESH CHOUKIMATH 19S202
 JERON CHIN WEI HAO 19S202
 BERSAMIN JUSTIN TIMOTHY CARMONA 19S203
 LIM YU XUAN 19S203
 LEE XIN EN 19S203
 LOW WEI BIN 19S204
 HOON WEI YANG 19S204
 QUEK ZHI EN THEODORE 19S204
 LEONG SHI KAI 19S204
 KWOK YING JIE HILLARY 19S204
 LEE SEAN JOE 19S205
NG WEI ERN IVAN 19S206
 LEE HAO ZHE 19S206
 EVAN YEO YI-WEN 19S206
 LER JUN YI 19S208
 GOH QING WEN 19S208
 HARIKRISHNAN VINOD 19S211
OH WEI KIAT ISAAC 19S210
 SHERMAINE LIM XUAN HUI 19S212
 CALEB ONG KEE HAN 19S213
 HO CHU YI, IRINA 19S301
 SEETOH SHAO KANG 19S301
 BRYAN ONG JUN REN 19S301
 JEET RAHUL KHASNIS 19S301
 CHEW SI BIN 19S301
MUHAMMAD B HAMZAH 19S301
 JOAN, WONG YA SIAN 19S301
 JONELL TAN QIU YIN 19S301
 ISABEL TAY SIN YU 19S302
ELIZA FAITH FETALSANA 19S303
 LEE WEN YEONG 19S303
 GOH ZHEN RONG 19S304
 CHRISTABELLE TAN WAN QING 19S304
 SPENCER LEE YE XIAN 19S305
 DANIEL PETERGWEE WEI JIA WEI 19S305
 KAELYNN TAN 19S306
 BYUN SUNGMIN 19S306
 SALLY TAN ZI YI 19S308
 CHAN SHU TING VENUS 19S308
 DANISH MIRZA B RAZALLY 19S308
 TAN JIE SHEN 19S309
 FAITH ELIZABETH FONG 19S309
 NGEW JUN XIONG 19S309
 TAI FURONG TIMOTHY 19S401
 JOSHUA PHUA JIAN YONG 19S412
 TEO YANJIE 19S501
 ONG PEI CHONG 19S502
 TAN JUN HENG 19S502

The above recipients are selected based on several considerations.

updated on  8 October 2021